İngiltere Vize İşlemleri Hakkında

İngiltere Konsolosluğu & İngiltere Vize Uygulamaları 

İngiltere Birleşik Krallığı’na seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’ye giriş yapmak için vize başvurusunda bulunmak zorundadır.

Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere vize işlemlerinden muaftır.

İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları transit vize başvurusu yapmalıdır. Ancak söz konusu seyahat 24 saatte(onwardflight)  tamamlanacaksa ve gidilecek diğer ülkenin vizesi ile ilgili tüm şartlar yerine getirilmişse, kişi İngiltere transit vize işlemlerinden muaf (transit withoutvisaconcession) tutulur.

 

İngiltere vize çeşitleri nelerdir?

İngiltere Birleşik Krallığı’na seyahat etmek isteyen kişiler ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin amacına uygun kategoride yer alan vize çeşidine başvuru yapmalıdır. İngiltere vize çeşitleri aşağıdaki gibidir;

* İngiltere Ticari Vizesi

* İngiltere Turist Vizesi

* İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

* Evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı İngiltere Vizesi

* Tıbbi Tedavi amaçlı İngiltere Vizesi

* Öğrenci ziyaretçi amaçlı İngiltere Vizesi

 

 

Öğrenci Ziyaretçi Vizeleri

* Puana Dayalı Sistem Tier 4 Genel Öğrenci ve Tier 4 Çocuk Öğrenci için İngiltere Vizesi

 

İngiltere Çalışma Vizeleri

* Tier 1 Ender Yetenek Sahipleri, Girişimciler, Yatırımcılar, İngiltere Okullarından Mezun Yatırımcılar

* Tier 2 Vasıflı İşçi Genel, Din Adamları, Sporcular, Şirket İçi Transfer

* Tier 5 Geçici İşçi, Staj ve Gençlik Değişim Programı, Sanatçı ve Sporcular, Hayır Kurumu Gönüllüleri, Misyonerler, Erasmus Değişim Programı, Uluslararası Sözleşmelere dayalı Programlar

* Tier 5 Geçici İşçi Vizesi

* Özel Ev Hizmetlileri ve Çalışanlar için İngiltere Vizesi

* Merkezi Türkiye'de olan Şirket Çalışanlarının İngiltere'de Çalışacak Temsilcileri için İngiltere Vizesi

* Ankara Anlaşması Vizesi

* Yerleşim vizeleri vb…..

 

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere Birleşik Krallığı’na seyahat etmek isteyen kişilerin İngiltere vizesi için temin etmeleri gereken evraklar, kişilerin İngiltere’ye yapacakları seyahatin amacına göre değişiklik göstermektedir.

İngiltere Vizesi başvurusunda bulunan kişiler

* İngiltere Ticari Vizesi

* İngiltere Turist Vizesi

* İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

* Evlilik ya da yasal eş tescili amaçlı İngiltere Vizesi

* Tıbbi Tedavi amaçlı İngiltere Vizesi

* Öğrenci ziyaretçi amaçlı İngiltere Vizesi kategorilerinden hangisine başvuru yapacaklarsa, web sitemizde bulunan ilgili butonlara tıklayarak ayrıntılı evrak listesine ulaşabilirler.

 

 

İngiltere Vizesi nasıl alınır?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere vizesi başvurularını İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği, İngiltere Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar ve Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirler.

İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişiler başvurunun gerçekleşebilmesi için biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı)ibraz etmelidir. Başvuru sahibi biyometri işlemi için parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılacağı merkeze bizzat gitmelidir.

İngiltere Vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen kişiler eğer oturum dışında herhangi bir amaçla (Turistik Vize, Ticari Vize ya da Aile Ziyareti Vizesi gibi) başvuru yapmışsa vize işlemleri başvuru tarihinden itibaren 3 hafta ile 12 hafta aralığında tamamlanmaktadır.

İngiltere oturum vizesi çeşitlerinden herhangi birine başvuru yapan kişilerin işlemleri ise vize başvuru tarihini takiben 12 hafta ile 24 hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır. 

İngiltere vizesi sonuç bildirimi

İngiltere Vizesi başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler belgelerini başvuru yaptıkları Vize Başvuru Merkezi’nden teslim alabilirler. Söz konusu belgeler teslim alınırken kimlik bilgileri, seyahatin amacı ve seyahat tarihleri gibi konularda herhangi bir yanlışlık olup olmadığı teyit edilmelidir.

İngiltere vizesi başvurusunun reddedilmesi durumunda kişiler kendilerine iletilen reddedilme gerekçelerini öğrenerek gerekli durumlarda karara itiraz edebilmektedir.