İngiltere Lise Eğitimi

İngiltere lise eğitimi son yıllarda öğrencilerin en fazla tercih ettiği eğitim sistemleri arasındadır. İngiltere köklü geçmişi, gelişmiş ekonomi ve altyapısıyla yaşam kalitesinin yüksek olmasıyla sebebiyle dünyanın en gözde ülkelerin başında yer alır. İngiltere uzun yıllara dayanan tarihi geçmişiyle her zaman ilgi alanı olan bir ülkedir. Değişken iklim yapısı, Manş Tüneli'yle kıta Avrupa’sına bağlanması, çok kültürlü yapısı ve sanat alanındaki başarılarıyla adından söz ettiren İngiltere uzun yıllardır turistleri kendisine çeker.

Avrupa'nın kuzeybatısında yer alan İngiltere, Britanya Adaları içinde yer alan 4 ülkeden biridir. Birleşik Krallık ülkeleri arasında en gelişmiş ve en büyük konumda yer alan İngiltere dünyanın sayılı kentlerine sahiptir.  Londra, Liverpool, Leeds, Birmingham, Nottingham, Manchester ve Hull gibi önemli gelişmiş şehirleri dünyaca ün kazanmıştır.

İngiltere eğitime yıllar boyunca çok büyük yatırımlar yapmıştır. Bu yatırım sonunda da Harvey, Halley, Boyle, Newton, Dalton ve Hawking gibi dünya tarihine geçmiş önemli bilim adamlarının yetişmesini sağlamıştır.

Türkiye'de 2013 yılında çıkan "Yabancı ülkede lise öğrenimi tamamlayan öğrenciler, Türkiye'de istedikleri üniversiteye sınavsız bir şekilde girebilirler" yasa sonrasında İngiltere özellikle lise eğitimi için en popüler ülkeler arasında yer almaya başladı. İngiltere lise eğitimi hem yerli hem de yabancı öğrencilere eğitim vermektedir. Liselerin eğitim kalitesinin yüksek olması gerektiği için bu okullar her zaman denetim altındadır.

İngiltere 5 ila 16 yaş arasında eğitimi zorunlu kılmıştır. İngiltere eğitim sisteminde devlet okulları ücretsiz eğitim verirken özel okul seçenekleri de eğitim sistemi içinde yer almaktadır. Bu okullara ek olarak 8 ila 13 yaş aralığındaki öğrenciler için özel lise hazırlık okulları da vardır. Bu okullar özel lise bünyesinde de olabilir bağımsız bir kuruluş olarak da eğitim verebilir.

İngiltere'de Lise Eğitim Sistemi

İngiltere'de lise eğitim sistemi içinde eğitim alan bir öğrenci normal şartlarda 16 yaşında liseden mezun olur. Liseden mezun olan öğrenciler sonra GCSE (General Certificate of Seconary Education) adlı bir sınava girer ve bu sınavdan aldıkları aynı isimli belgeyle mezun olurlar. Bu belge Türkiye'deki lise diplomasıyla aynı işlevi görür.

İngiltere Lise Eğitimi Çeşitleri

İngiltere lise eğitim çeşitleri 4 farklı liseden oluşur.

Özel Lise Hazırlık Okulu: 8 ila 13 yaş arasındaki öğrencilere hizmet veren bu okullar öğrencilerin liseye hazırlanmasına yardımcı olurlar. Tüm yabancı öğrencilerin başvurabileceği bu okullar yatılı, karışık, kız ve erkek okulları olarak hizmet verebilmektedir. Özel bir kuruluş olan bu okullar İngiliz devletinin denetimi altındadır.

Özel Gündüz Liseleri: Bu tür okullar en yaygın ve bilinen özel eğitim kurumları arasındadır. Özel olarak devletten maddi olarak bir destek almadan eğitim yapan bu kuruluşlar Okullar Birliği ve İngiliz Devletimi altındadır. Eğitim kalitesi olarak dünyanın en iyi liseleri arasında yer alırlar. Bu liselere yabancı öğrenci kabul edilir.

Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri: Bu okullarda tüm masraflar devlet güvencesi altındadır. Klasik lise eğitimi veren bu okullarda hem aile yanında konaklama hem de yatılı konaklama seçeneği vardır. Bu okullar sadece Avrupa Birliği ülkelerinden öğrenci kabul eder, Türk vatandaşı öğrenciler kabul edilmemektedir.

Devlet Kolejleri: 16 ila 19 yaş arasındaki öğrencileri kabul eden bu okullar devlet desteği almaktadır. Bu okullar başarılı öğrencileri kabul etmektedir. Yabancı öğrenci de kabul eden bu okullar çok seçicidir. Yabancı öğrenciler arasında sadece çok başarılı olanları okullarına kabul ederler.

İngiltere'de lise eğitim sistemi 2 aşamadan oluşur. İlk aşama GCSE (General Certificate of Education) yani temel ders eğitimlerinin verildiği 2 yıllık eğitim sürecidir. İlk aşamayı geçen öğrenciler ikinci aşamada 2 yıl boyunca üniversitede okumak istedikleri bölümle ilgili dersleri alırlar.

İngiltere'de lise eğitim sistemi içindeki liselerin Türkiye'deki liselerle denkliği vardır. Yabancı öğrencilerin İngiltere'de liselere kabul edilmek için ortaokul bitirmeleri ve iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekmektedir. İngiltere liseleri dünyada saygın bir konumdadır ve yabancı adaylar arasında başarılı öğrencileri kabul etmektedir.

Lise Eğitim Dönemleri

 • Eylül – Aralık dönemi (1. Eylül Dönemi)
 • Eylül – Nisan dönemi (2. Eylül Dönemi)
 • Nisan – Temmuz dönemi

Seçilen döneme göre başvuru tarihleri de değişmektedir. 1. Eylül Döneminde eğitim almak isteyen öğrenciler temmuz ayı içinde 2. Eylül döneminde eğitim almak isteyen öğrenciler de kasım ayı içinde başvurularını bitirmek zorundadır. Öğrenciler bir dönemlik lise eğitimi de alabilirler.

İngiltere'de lise eğitimi almak isteyen öğrenciler 40 meslek dalından 9 seçmeli ders seçerler ve bu derslerin en az 5'inin başarılı bir şekilde verilmesi gerekir. 40 Meslek dalından 9 seçmeli ders vardır. Öğrenciler bu derslerin en az 5 tanesini vermesi gerekmektedir.

İngiltere Lise Eğitimi

İngiltere Lise Konaklama Seçenekleri

İngiltere lise konaklama seçenekleri birçok alternatif sunmaktadır. İngiltere'ye lise eğitimi için giden öğrenciler konaklama olarak yurt veya aile yanı konaklama seçeneklerinden yararlanabilir. Yurtlar genelde okul kampüslerinin içindedir. Yurtlar genelde tek ya da çift kişilik odalardan oluşmaktadır. Lavabo ve banyolar da genelde odaların içinde yer alır. Oda kahvaltı ya da yarım pansiyon olarak hizmet veren yurtlarda bazen de öğrencilerin kendi yemeklerini yapabileceği konaklama seçeneği de sunulmaktadır.

İngiltere'de lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin konaklama olarak seçebileceği bir diğer seçenek de aile yanı konaklama türüdür. Öğrenciler aile yanında konaklama yaparak İngiltere aile yapısını ve kültürel özelliklerini öğrenme şansını kazanırlar. Aile yanı konaklama türünde tüm yemekler aile beraber yenilemektedir. Öğrencilerin kendi odaları olacaktır ama aile yanı olduğu için banyo ve lavabolar ortaktır.

İngiltere'de Lise Eğitimi Ücretleri

İngiltere'de lise eğitimi ücretleri devlet ve özel okullarında farklılık göstermektedir. İngiltere'de Lise eğitiminde 1 öğretim yılı 3 dönemden oluşur ve 10 sürmektedir.

İngiltere'de lise eğitim sistemi içinde yer alan devlet lisesi ücretleri 15.000 ve 20.000 İngiliz Sterlini arasında,

Özel lise ücretleri ise 31.500 ve 45.000 İngiliz Sterlini arasında değişmektedir.

Bu ücretlere konaklama maliyetleri ve ekstra farklı uygulamalar da dahil oluyor. Fakat seçeceğiniz liseye karar vermeden bu detayların tam olarak araştırılması daha sağlıklı olacaktır.

İngiltere Lise Eğitimi Başvurusu

İngiltere lise eğitimi başvurusu yapmak için yapılması gerekenler birçok okula göre aynıdır. Fakat hangi sınıflar arasında farklılıklar olmaktadır. Çünkü Türkiye'de tamamlanan sınıf eğitime göre istenilecek evraklar ve girilmesi gereken sınavlar değişmektedir.

 • Öğrencinin son not dökümü ya da diploması
 • Önceki eğitim kurumundan alınmış 2 adet referans mektubu ( Okul müdürü ve öğretmen)
 • Öğrencinin İngiltere'de eğitim alma sebebi,  geçmişini ve gelecek planlarını anlatan essay ya da motivation letter denilen niyet mektubu
 • UKiset sınavı sonuç belgesi
 • İngilizce dil seviyesini gösteren belge ( TOEFL veya başka sınav sonucu)
 • Mülakat sınavı sonucu
 • IELTS sonucu ( en az 5,5 ve üzeri olması gerekir)
 • Tüm belgelerin İngilizce tercümesi

Not: İngilizce dil seviyesi yetersiz olan öğrenciler ilk olarak İngilizce hazırlık programına alınırlar.

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere öğrenci vizesi eğitim için alınmak zorundadır. İngiltere lise eğitimi almak isteyen İngiltere'ye gitmek isteyen Türkiye vatandaşları vize almak zorundadır. Alacağı vizenin türü seyahat amacına göre değişmektedir. Eğitim amacıyla İngiltere'ye gitmek isteyen kişiler öğrenci vizesi almalıdır. 4-17 yaş arasındaki öğrenciler vize türü Tier 4 (Çocuk) Öğrenci Vizesi alması uygundur. Tier 4 (Çocuk) Öğrenci vizesine bağımsız ve ücretli okullarda eğitim görmek için İngiltere'ye gitmek isteyen öğrenciler başvuru yapmalıdır. Vize işlemi için eğitim başlama tarihinden 3 ay önce başvuru yapmak faydalı olacaktır. Vizenin sonuçlanma süresi de 3 haftayı bulabilmektedir.