İngiltere Tier 4 Vize Hususu

Birleşik Krallık’ta ilköğretim, lise, dil kursu, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma ve mesleki sertifika programlarına katılmak isteyen öğrencilerin, eğitim amacıyla bu ülkeye girişleri öncesinde İngiltere Tier 4 Öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İngiltere Konsolosluğu, Tier 4 Öğrenci Vize başvurularını, yaş gruplarına bağlı olarak iki kategori de değerlendirmeye almaktadır. 16 yaş ve üzeri öğrenciler için  İngiltere Tier 4 (General) vizesi;  4-17 yaş aralığında ilköğretim ve lise eğitimini Birleşik Krallık’a bağlı kurumlarda alacak öğrenciler içinde Tier 4 (Child) vizesine başvuru yapılması gerekmektedir.

Tier 4 Öğrenci Vizesi Puana Dayalı Sistem

İngiliz Hükümeti, İngiltere Öğrenci Tier 4 Vizesi için iki kategoride başvuru yapacakları da  puanlama sistemine tabi tutmaktadır. Tier 4 vizesi için öğrencilerin toplam 40 puan toplaması zorunludur. Bu puanlamanın en önemli kısmını İngiltere’de eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan alınan Kabul Mektubu (CAS Belgesi) oluşturmaktadır. Tier 4 vizesi için Kabul Mektubu 30 puan; İngiltere’deki eğitim ve yaşam masraflarının karşılığı olan maddi teminatın beyanı 10 puandır. Toplamda 40 puan elde eden başvuru sahipleri, Tier 4 vizesine başvuru yapmaya hak kazanır. Bu puanlama sistemi içinde beyan edilen bilgilerin, İngiltere Tier 4 vize başvurularında resmi makamlara yasal olarak ilgili evraklarla da kanıtlanması mecburidir.

Tier 4 Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklara İlişkin Önemli Hususlar:

İngiltere Tier 4 Öğrenci vizesi için gerekli evraklar içinde CAS Belgesi önemli bir yer tutmaktadır. CAS Belgesinde yer alan bilgiler doğrultusunda beyan edilen evraklarla başvurunun hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Tier 4 eğitim sponsorunun hazırladığı CAS Belgesi içeriği ile ibraz edilen dökümanların birbirini onaylaması gereklidir. Tier 4 vize başvurusu için gerekli olan evrakların asıllarının yanında fotokopileri de sunulmalıdır. Belgelerin asıllarının teslim edilmemesi halinde başvurunun ertelenme ve reddedilme riski ortaya çıkarken, asıl belgelerin fotokopilerinin hazır olmaması durumunda ise, asıllarının iade edilmemesi söz konusu olabilir. İngiltere Öğrenci Vizesi Tier 4 başvurusunun İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) vize memuru tarafından incelenebilmesi için, İngilizce olmayan destekleyici belgelerin tercümesi ile birlikte teslim edilmesi zorunludur. Tercüme edilen belgelerin doğrulama amacıyla asıllarıyla birlikte sunulması önemlidir. Tercüme edilmiş belgelerde, tercümanın adı ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi gerekmektedir. Bu tercüme belgesi üzerinde tarih  ve tercümanın imzasının bulunması önemle tavsiye olunur.

İngilizce dil bilgisinde aranılan yeterlilik, Tier 4 vizesi için geçerliliği bulunan en önemli koşuldur. Tier 4 vizesi ile İngilizce eğitim alacak öğrencilerin en az B1 seviyesinde;  NQF 6 ve üzeri düzeyde İngilizce eğitimi alacakların ise en az B2 seviyesinde İngilizce bilme zorunluluğu bulunmaktadır. Tier 4 (Child) vize başvuru sahipleri için bu zorunluluk geçerli değildir.

Önemli Not: 6 Nisan'dan itibaren Tier 4 vizesi başvurusu öncesinde IELTS sınavına girmesi gereken öğrencilerin özellikle IELTS for UKVI (SELT-Secure English Language Test) testine   girmeleri ve test raporunu ibraz etmeleri gerekir. 

Ayrıca, Tier 4 vizesi için Birleşik Krallık’ta eğitim kurumu olarak sponsor desteği veren okulların listesine gov.uk home office ve UK NARIC sitesinden ulaşabilirsiniz. Resmi sponsor desteği veren İngiliz eğitim kurumu tarafından başvuru sahibinin eğitim seviyesi için başvurunun 3 ay öncesinde yasal olarak onaylanması önemlidir. Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora diplomalarını Birleşik Krallık Yüksek Eğitim Kurumları ile denkliğinin bulunması gerekmektedir

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi için Başvuru 

İngiltere Konsolosluğu Tier 4 vize işlemleri için başvuruları doğrudan kabul etmemektedir. İngiltere Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online olarak başvuru yapılmaktadır. Tier 4 vizesi işlemleri için başvurular, İngiltere İçişleri Bakanlığı-Hudut Muhafaza Dairesi (UKBA) tarafından yetkilendirilmiş İngiltere Vize Başvuru Merkezleri ve akredite olmuş seyahat acentaları aracılığıyla da yapılabilmektedir.

İngiltere Vize Başvuru Merkezleri, İngiltere Tier 4 vize müracaatı için randevu alınmasını istemektedir. Tier 4 vize başvuru sahipleri, vize  randevuları sırasında 10-15 dakikalık kısa bir mülakata (Credibility Interview) alınmaktadır. Mülakat skype üzerinden gerçekleştirilmektedir.

İngiltere’de eğitim alma planı olan kişiler, İngiltere Tier 4 vize işlem başvurularını seyahatlerinden 3 ay önce planlamalarında fayda bulunmaktadır.  İngiltere Konsolosluğu, Tier 4 Öğrenci vize başvurularını 3 hafta içinde sonuçlandırmaktadır.

Yeni “Biyometrik Oturum İzni” Uygulaması

İngiltere Konsolosluğu, uzun süreli TİER 4 Öğrenci Vizesi ile akademik eğitim (ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora) alacak öğrencilere eğitim süresi kadar vize basılamayacağı konusunda uyarmaktadır. Biyometrik Oturum İzni uygulamasının yürürlüğe girmesinden ötürü başvurulara 30 gün süreli vize ('vignette sticker') onayı verilmektedir. Ancak öğrencinin İngiltere'ye girişinden sonra 10 gün içerisinde Biometric Residence Permit öğrencinin vize başvurusunda belirttiği adrese yakın bir Posta Ofisi'ne gönderilmektedir. Öğrenci iznini postaneden teslim almak zorundadır. Eğer Tier 4 vize sahibi öğrenci, 30 gün içerisinde İngiltere'ye giriş yapamaması durumunda vizesi zaman aşımına uğrayacağından ötürü Tier 4 Öğrenci vizesi için tekrar başvuru yapılması gerekmektedir. 

Biometrik Veri Alım İşlemi

İngiltere vizesi başvurusunda bulunan kişiler başvurunun gerçekleşebilmesi için biyometrik bilgilerini (parmak izi ve yüz fotoğrafı) ibraz etmelidirler. Başvuru sahibi biyometri işlemi için parmak izi ve fotoğraf işlemlerinin yapılabilmesi için İngiltere Vize Başvuru Merkezlerin de başvuru sırasında mutlaka bulunmalıdır.

ÖNEMLİ UYARI: İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesine başvuruda bulunmak isteyen öğrencilerin bu sayfada yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sayfada yer alan bilgiler ve talimatlar,başvuru dosyanızı olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu site, İngiltere Konsolosluğu veya İngiltere  Büyükelçiliği’ne vize müracaatında, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesi sebebiyle doğabilecek  gecikme veya reddedilme riskini azaltmayı amaçlamaktadır.

İngiltere Tier 4 Vize Hususu

İngiltere Tier 4 Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1- Tier 4 Vizesi Başvurusu İçin Gerekli En Önemli Evrak Nedir?

İngiltere'de uzun süreli eğitim almak için İngiltere Tier 4 Vizesine başvurmak isteyen kişilerin öncelikle kendilerine İngiltere'de eğitim sponsoru olacak eğitim kurumundan kabul edildiklerine dair bir kabul mektubu almaları gerekmektedir. Bu kabul mektubuna CAS belgesi denilmektedir. Bu belge olmadan Tier 4 vizesi başvurusu yapamazsınız.

2- 6 Aydan Kısa Sürecek İngiltere Dil Kursu İçin Hangi Vizeye Başvurmalıyım?

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi, İngitere'de 6 aydan uzun sürecek eğitimler için başvurmanız gereken vize türüdür. Eğer 6 aydan kısa sürecek dil okulu vb. herhangi bir eğitim için İngiltere'ye gidecekseniz İngiltere Kısa Süreli Öğrenci Vizesine başvurabilirsiniz. İngiltere'de eğitim alacağınız dil okulu 6 aydan uzun sürecekse 4-17 yaş arasındaki çocuklar Tier 4 Child Öğrenci Vizesine, 18 yaşın üzerindeki kişiler Tier 4 Öğrenci vizesine başvurabilirler.

3- Tier 4 Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tier 4 vizesine eğitiminizin başlangıç tarihinden en fazla 3 ay önce başvurabilirsiniz. Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra İngiltere Konsolosluğu genellikle 3 hafta içinde vizenizi onaylama veya reddetme konusunda bir karar vermektedir. Vizeniz onaylanırsa eğitiminizin başlangıç tarihinden en fazla 1 ay önce İngiltere'ye gidebilirsiniz.

4- Tier 4 Öğrenci Vizesi İle İngiltere'de Bir İşte Çalışabilir Miyim?

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi ile kursunuzun hangi seviyede olduğuna ve sponsorunuza bağlı olarak birçok işte çalışabilirsiniz. İngiltere Tier 4 Öğrenci vizesi ile lisans ve üzeri eğitim alanlar haftada 20 saate kadar, diğer seviyelerde eğitim alanlar haftada 10 saate kadar çalışabilirler. 

5- Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. ingilterekonsoloslugu.net web sitesinin, İngiltere Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.