İngiltere Üniversiteleri

İngiltere üniversiteleri dünyanın en saygın üniversiteleri arasında en üst sıralarda yer alır. Tarihsel olarak eğitime yıllardır önem ve ağırlık veren İngiltere'de yaklaşık 150 üniversite vardır. Bu üniversiteler farklı alanlarda ve bölümlerde dünyanın en iyileri olarak tanımlanmaktadır. İngiltere Üniversiteleri birçok farklı kültürden beslenmekte ve binlerce misafir öğrenciyi ağırlamaktadır.

İngiltere Üniversitelerinin tarihi çok uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Bu tarihsel süreçte eğitim kalitesi arttı ve en fazla rağbet gören eğitim kurumları haline geldi. İngiltere eğitim sistemi içinde yer alan bu üniversitelerden onlarca bilim insanı çıktı ve başta Nobel Ödülü olmak üzere yüzlerce önemli ödüllere layık görüldüler.

İngiltere eğitim sistemi bir hiyerarşik yapıya dayanmaktadır. Bu hiyerarşik yapıda bazı çok önemli gruplar vardır ve çok önemli gruplar İngiltere Üniversitelerini bünyesinde tutar.

İngiltere üniversitelerinin birçoğu ülkemizde istenilen YÖK denkliğine sahiptir. Bu sebeple İngiltere üniversiteleri Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerdendir.

İngiltere Üniversite Eğitim Sistemi

İngiltere Üniversite Eğitim Sistemi genel olarak lisans ve yüksek lisans olarak ikiye ayrılmaktadır. İngiltere üniversite eğitimi içinde yer alan lisans eğitimi genelde 3 yıl sürer. Tabi ki bu sürenin uzaması öğrenciye bağlıdır.

İngiltere eğitim sistemi dünya genelinde uygulanan ve kendisine has bir eğitim sistemidir. İngiltere eğitim sistemi ve Türk eğitim sistemi birbirinden farklı olduğu için İngiltere Üniversitelerine kabul koşulları da değişiklik göstermektedir. Türkiye mezun oldukları lisenin eğitimi yeterli görülmezse Türk öğrenciler hemen üniversite eğitime başlayamazlar. Bunun için hem İngilizce dil seviyesinin gelişmesi hem de A Level seviyesine gelmek için 1 yıl hazırlık eğitimi almak zorunda kalır.

Bir öğrencinin hazırlık sınıfına katılabilmesi için de İngilizce seviyesinin belirli bir seviyede olması gerekir. Eğer bu seviye istenilen seviyede değilse, öğrencinin hazırlık sınıfı öncesinde dil eğitimi alması kaçınılmazdır. Bu dil eğitiminin süresi tamamen öğrencinin İngilizce dil seviyesine bağlıdır. Birçok üniversite bu hazırlık (Foundation) eğitiminde öğrencilere fen, matematik ve sosyal bilimlerde eksik olduğu alanlara göre dersler vermektedir. Öğrenciler bu hazırlık dönemini başarılı bir şekilde geçtikleri zaman üniversitelerde istedikleri bölümlerde okumaya hak kazanırlar.

İngiltere üniversite eğitimi öğrencilere iyi bir kariyer planı ve mezuniyet sonrasında kolay bir iş bulma imkanı sağlamaktadır. İngiltere Üniversite Eğitim Sistemi gelişmiş teknolojiyle iç içe geçmiş bir durumdadır ve kütüphane ve laboratuvar sayılarının fazla olmasıyla eğitim dünyasında en üst seviyelerde yer almasını sağlar. İngiltere'de üniversite eğitimi şartları dünyanın birçok ülkesine göre daha iyidir.

İngiltere üniversiteleri Noel ve Paskalya zamanları dahil temmuz ağustos ve eylül aylarını içeren uzun bir dönemde tatil yaparak eğitime arar vermektedir.

En İyi İngiltere Üniversiteleri

En İyi İngiltere Üniversiteleri aşağıdaki kategorilere ve kıstaslara göre seçilmektedir.

 • Bulunduğu bölgesi
 • Üniversiteler arasındaki sıralaması
 • Bölüm sıralaması
 • Yaşama giderleri
 • Öğrencilerin memnuniyeti
 • Araştırma sıralaması
 • Eğitim gören yabancı öğrenci yüzdesi

İngiltere'nin önde gelen The Times ve Guardian yaptıkları araştırmalarda yukarıdaki kıstasları göz önünde bulundurarak En İyi İngiltere Üniversiteleri listesini her yıl güncellemektedir. Bu güncelleme sonrasında listede yer alan en iyi üniversiteler şu şekildedir:

 1. Cambridge Üniversitesi
 2. Oxford Üniversitesi
 3. St Andrews Üniversitesi
 4. Imperial College London
 5. Loughborough Üniversitesi
 6. Lancaster Üniversitesi
 7. Durham Üniversitesi
 8. College London Üniversitesi
 9. Londra Ekonomi Okulu
 10. Warwick Üniversitesi
 11. Edinburgh Üniversitesi
 12. Manchester Üniversitesi
 13. Bristol Üniversitesi
 14. Glasgow Üniversitesi
 15. Sheffield Üniversitesi
 16. Nottingham Üniversitesi
 17. Birmingham Üniversitesi
 18. Leeds Üniversitesi
 19. Southampton Üniversitesi
 20. Queen Mary Üniversitesi

İngiltere Üniversiteleri Konaklama Çözümleri

İngiltere'de üniversite eğitimi alan öğrencilerin konaklama çözümleri genel olarak çok merak edilmektedir. Öğrenciler ilk yıllarında genellikle üniversitelerin yurtlarında ya da özel yurtlarda kalırlar. Bu konaklama tercihi öğrencilere ilk yılında yaşadıkları çevreyi öğrenme, arkadaş edinme ve üniversiteyi tanıma fırsatı verir. Bunun yayında aile yanı ve kiralık daire konakla seçeneklerini tercih eden öğrenciler de mevcuttur. Fakat İngiliz Sterlini'nin Türkiye'de pahalı olması Türk öğrencilerinin konaklama seçeneklerini etkilemektedir.

Üniversite Yurtları

Üniversite Yurtları öğrencilerin tercihlerine göre değişmektedir. Bu yurtlarda tek, çift ya da 3-4 kişilik odalar bulunmaktadır. Fakat tek kişilik oda sayısı genellikle azdır. Bunun için erken başvuru yapılması önemlidir. Bütün yurtlarda çamaşırhane, yemek salonu ve televizyon odası bulunmaktadır. Bazı yurtlarda ise öğrencilerin yemek yapabileceği mutfaklar vardır. Üniversite yurtları genellikle üniversite kampüsler içinde yer alır. Bazı yurtlar ise yürüme mesafesi ya da uzak olmayanlar mesafelerdedir.

Aile Yanı Konaklama

İngiltere'de üniversite eğitimi alan öğrenciler arasında aile yanı konaklama türünü seçen öğrenci sayısı oldukça fazladır. Öğrenciler bu konaklama seçeneğinde tek ya da çift kişilikle odalarda kalabilir ve yemekli-yemeksiz ya da özel isteklerini bildirebilirler. Bu özel isteklere uyan aileler yanında kalabilirler.

Özel Yurtlar

Üniversite yurtlarında kalmak istemeyen ve daha konfor arayan öğrenciler genellikle özel yurtlarda kalmaktadır. Fakat bu yurtlar genellikle üniversite kampüslerine biraz uzaktır ve genellikle araçla ulaşım sağlanmaktadır.

Kiralık Daireler

İngiltere'de lisans eğitimi alan öğrenciler genellikle ilk senelerinden sonra kiralık daireler tutarak bu şekilde konaklama türünü seçerler. Öğrenciler şehri öğrenip yeni arkadaşlar edindikten sonra tek ya da arkadaşlarıyla 2-3-4 kişilik kiralık dairelere taşınmaktadır. Ev kiraları tabi ki konum, evin özelliği ve konforuna göre değişmektedir. Kiralık dairelerin fiyatları bu etkenlere göre 700 - 1500 İngiliz Sterlin'i arasında değişmektedir.

İngiltere üniversiteleri bünyesinde eğitim alan öğrencilerin bir de İngiltere’de yaşam masrafları olacaktır. Bu masraflar yaşadıkları bölgeye, kişisel tercih ve giderlere göre değişir. Yine de özel yaşam giderleri yıllık 9 ila 15 bin İngiliz Sterlini arasında değişiklik gösterebilir.

İngiltere’de Üniversite Eğitim Ücretleri

İngiltere’de üniversite eğitim ücretleri ı özel ve resmi olan eğitim kuruluşlarında ciddi farklılıklar göstermektedir. İngiltere üniversiteleri fiyatları 10 bin ila 35 bin İngiliz Sterlini arasında değişir. Yine de üniversite tercihine karar vermeden önce çok iyi araştırma yapılmalıdır.

İngiltere'de Burslu Üniversite Eğitimi

İngiltere'de burslu üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için farklı seçenekler vardır. İngiltere Üniversiteleri Türk öğrenciler yıllık ücretli üzerinden belli oranda burs verebilmektedir. Öğrenciler ayrıca Avrupa Birliği'nin finanse ettiği Jean Monnet bursundan yararlanabilir. Chevening Turkey bursları da her yıl farlı alanlarda öğrencilere sunulmaktadır. Türk öğrenciler ayrıca hangi ülkede eğitim alırsa alsın Milli Eğitim Bakanlığı yurtdışı eğitim burslarına başvurabilirler.

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler, TEV (Türk Eğitim Vakfı) ve TÜBİTAK burslarından yararlanabilir.

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere üniversiteleri bünyesinde eğitim almak için İngiltere öğrenci vizesi alınması gerekir. İngiltere Öğrenci Vizesi almak için bazı koşullar vardır. İngiltere'de 6 aydan uzun bir süre herhangi bir eğitim almak isteyen öğrenciler yaşlarına göre vize almak zorundadır.

4-17 yaş aralığındaki öğrencilerin Tier 4 (Çocuk) Öğrenci vizesi alması uygundur.  Diğer öğrencilerin Tier 4 (Genel) Öğrenci Vizesi için başvuru yapmak zorunluluğu vardır.

İngiltere Tier 4 vizesine başvurabilmek için de aşağıdaki şartların ve belgelerin olması gerekir;

 • İngiltere'de herhangi bir eğitim kurumuna kabul edilmiş olmak
 • İngilizce yeterlilik seviyenizin iyi olması
 • Eğitim masraflarının karşılanabilir olması
 • CAS Belgesi