İngiltere Öğrenci Vizesi Hakkında

İngiltere Öğrenci Vizesi uygulamaları hakkında bilgiler

İngiltere Öğrenci Vizesi için gerekli evrak listesi

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Okuldan kabul mektubu
 • Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeleri
 • İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler
 • Askerlik durumu belgesi
 • Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi
 • Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi
 • Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)
 • Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası

İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Uzatmalı Öğrenci Vizesi Evrakları 

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Okuldan öğrenime kabul teyidi
 • Öğrenci belgesi veya diploma, transcript
 • Banka hesap cüzdanı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve İngilizce tercümesi
 • Seyahat sağlık sigortası 
 • İngilizce seviyenizi belirtir sınav sonuç belgesi

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi, Birleşik Krallığa, dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans eğitimi almak üzere gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını yakından ilgilendiren bir vize türüdür. İngiltere öğrenci vizesi 2 farklı şekilde hazırlanmıştır.

İngiltere öğrenci vizesinin ilk bölümünü Student Visitor Visa oluştururken, bu vize İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesidir. İngiltere Student Visitor Visa, İngiltere’de dil eğitimi almak üzere düzenlenmiş bir öğrenci vizesi türü olurken, İngilizce düzeyi şartı aranmamaktadır. İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi 11 ay ve 6 ay olarak verilmektedir. İngiltere Student Visitor Visa ile İngiltere’de çalışma imkânı bulunmamakta ve vize süresinin son ermesinin ardından bu vize türünün İngiltere’den de uzatılma imkânı bulunmamaktadır. İngiltere öğrenci ziyaretçi vize süresinin uzatılmak istenilmesi halinde ise Türkiye’den yeni bir başvuruda bulunulması gerekecektir.

İngiltere öğrenci vizesinin 2. Bölümünü ise uzun dönem İngiltere öğrenci vizesi kategorisi olan Tier 4 General Student Visa oluşturmaktadır. İngiltere Tier 4 General Student Visa için orta düzeyde (intermediate) İngilizce koşulu bulunurken uluslararası geçerli bir sınav sonuç belgesi ile intermediate seviyesindeki İngilizceniz kanıtlanmalıdır. İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi ile İngiltere’ye dil eğitimi almak üzere giden kişilere çalışma izni verilmemektedir. Foundation lisans veya yüksek lisansa giden öğrenciler ise haftada 20 saati geçmeme ön koşulu ile yarı zamanlı (part-time) çalışma imkânından yararlanabileceklerdir. İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi süresinin son ermesinin ardından İngiltere’den işlem yaparak uzatabilirsiniz.

İngiltere öğrenci vizesi işlemleri için son 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportlar ile başvurularda bulunulmalıdır.

İngiltere öğrenci vize işlemleri için doldurulacak olan İngiltere öğrenci vize başvuru formu 2010 yılının Nisan ayından bu yana online olarak doldurulmalıdır.

İngiltere öğrenci vizesi başvuruları direk olarak İngiltere Konsolosluğuna yapılamayacaktır. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vize başvurularını İngiltere vize işlemleri için çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığı ile kabul etmektedir. Fakat İngiltere Konsolosluğuna parmak izi uygulaması, biometrik fotoğraf çekimi ve İngiltere Konsolosluğunun gerek görmesi halinde mülakat verme üzerine gidilebilecektir. İngiltere öğrenci vizesi sonuçları hakkında karar verecek olan Makam ise İngiltere vize işlemleriniz için çalışmalar yürüttüğünüz temsilcileriniz değil, İngiltere Konsolosluğudur.

İngiltere Öğrenci Vizesi İşlemleri Sırasında Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere öğrenci vizesi için öncelikle size uygun olan İngiltere öğrenci vizesi kategorisini seçmelisiniz. Siz uygun olan İngiltere öğrenci vize türü içerikleri yukarı da bulunan bölümlerde mevcut olurken, İngiltere vize uyum koşullarını eksiksiz olarak yerine getirerek İngiltere vize işlemleri hizmetler vermekte olan temsilcilikleriniz aracılığı ile alabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar?

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli belgeler, hangi İngiltere öğrenci vizesi kategorisini seçtiğinize göre değişebilecektir. İngiltere kısa ve uzun süreli öğrenci vizesi için gerekli evraklar yukarıda bulunan bölümde mevcut olurken, İngiltere konsolosluğu gerek görmesi halinde ek evrak talebinde bulunabilecektir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Ücretleri

İngiltere öğrenci vizesi ücretleri, hangi öğrenci vizesi türünü seçtiğinize, İngiltere’de bulunacak olan süreye göre değişmektedir. İngiltere öğrenci vizesi ücretlerini, vize işlemlerinizi için danışmanlık etmekte olan temsilcilerinizi aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca İngiltere öğrenci vizesi ücretleri İngiltere Başkonsolosluğu İstanbul ve İngiltere Büyükelçiliği Ankara makamlarınca belirlenmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere öğrenci vizesi, vize işlemlerinizi normal seyrinde ilerlemesi halinde maksimum 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. İngiltere Konsolosluğu bazı durumlarda başvurularınızı değerlendirilmesi için ek süreye ihtiyacı bulunurken ayrıca eksik evraklarınızın tamamlanması gibi süreçlerde bu 3 haftalık süreye dahildir.

Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. İngiltere Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. ingilterekonsoloslugu.net web sitesinin, İngiltere Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi İle Çalışma Hakkı Var mı?

İngiltere öğrenci vizesi ile çalışma hakkı vardır fakat bu durum hangi İngiltere öğrenci vize kategorisini seçtiğinize bağlıdır. Şöyle ki; Student Visitor Visa ile çalışma imkânı bulunmazken ancak Tier 4 General Student Visa ile gidecek olan kişiler Foundation lisans veya yüksek lisans yapma koşulu ile haftada 20 saat part time çalışılabilecektir.