İngiltere’ye Nasıl Gidebilirim?

COVID-19 sonrasında pandeminin insan hayatına girmesiyle beraber ülkeler arasındaki ulaşım büyük bir sekteye uğradı. Bu dönemde bazı kesim de İngiltere’ye Nasıl Gidebilirim? sorusunun cevabını aramaya başladı. Askıya alınan İngiltere vizesi başvuruları zamanla açılırken; İngiltere’ye seyahat etmek isteyen herkes için müjdeli haber 22 Eylül tarihinde zorunlu 10 günlük otel karantinasının kalktığı haberi geldi. 4 Ekim’de ise Türkiye vatandaşları için daha güzel bir haber geldi; Uluslararası seyahat kısıtlaması ve çift aşısını yaptıranlar için karantina kaldırıldı.

Peki, şu anda İngiltere’ye gitmek isteyenlerin ne yapması gerekiyor?

Türkiye kırmızı listeden çıktıktan sonra; turistik, ticari, aile ziyareti vize başvurularında çok fazla talep oldu. Vize talebinin artması sonucunda genelde ülkelerde randevu alma sorunu yaşanır, çok ileri tarihlere randevular verilir ama İngiltere’de randevularında herhangi bir sıkıntı yaşanmadı fakat başvuru sonrası vize sonucunun çıkması 21 günü bulmaya başladı. Pandemi öncesi uygulanan vize sonucunun hızlı çıkmasını sağlayan hizmetlerin (1 günde sonuçlanan “Super Priority Visa Service” ve 5 iş gününde sonuçlanan “Prority Visa Service” ) olmaması, İngiltere’ye yakın tarihte gitmek isteyenleri zora soktu. İngiltere Çalışma vizesi ( Tier2), Uzun süreli eğitim vizesi (Tier4), Staj ve Kısa süreli çalışma vizesi (Tier5) başvurularında hızlandırma servisleri ekstra ücret karşılığı kullanılmaya devam etti. Çok eskiden beri Akademisyenler tarafından kullanılmakta olan Akademik vize türü kaldırılıp, Tier 5 başlığı altına alındı.

İngiltere vizesi aldım, İngiltere’ye seyahat etmeden önce ve seyahat sonrası ne yapmam gerekir?

İngiltere’ye seyahat etmeden önce  “Yolcu Bulma Formu – Passenger Locator Form” doldurulması gerekir. Bu formda sorulan sorular İngiltere’de kalacağınız yer bilgisi ve sağlık durumunuz ile ilgili sorulardır. İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra, seyahatinizin 2. gününde PCR testi yaptırmanız gerekir. Bu PCR testinin ödemesini İngiltere’ye gitmeden önce yapabilirsiniz. 

İngiltere’ye seyahat etmek isteyenlerin genelde kafasına takılan soru gitmeden önce PCR testi olmam gerekiyor mu? Tam aşılı iseniz ve kırmızı listede bir ülkede bulunmadıysanız, İngiltere'ye seyahat etmeden önce COVID-19 testi yaptırmanız gerekmez.

Peki, İngiltere hangi aşıları kabul ediyor?

İngiltere'ye gelmeden en az 14 gün öncesi; Oxford/AstraZeneca, Pfizer BioNTech, Modern, Janssen aşılarından birini eksiksiz bir şekilde yaptırmış olmanız yeterlidir.

İngiltere’ye Nasıl Gidebilirim? sorusu için akıllarda takılanlara yanıt vermeye çalıştık.