İngiltere’de Dil Okulları

İngiltere dil okulları dünya genelinde en çok tercih edilen ve İngilizcenin anavatanı olduğu için gözde bir konumdadır. Dünya genelinde 400 bin öğrenciye eğitim verme kapasitesine sahip olan bu okullar İngiltere’nin eğitim sisteminde önemli bir yere sahiptirler.

İngiltere’deki dil okulları zincir okul sistemi olduğu gibi lokal okul olarak da eğitim vermektedir. Zincir okullar daha gelişmiş yapılarıyla çok noktada aynı seviyede eğitim verirken lokal okullar tek noktada iyi bir eğitim vermektedirler. İngiltere dil okulları kontrol altında oldukları için eğitim seviyesi olarak her zaman iyi olmak zorundadır.

İngilizce dil Okulları İngiltere’nin her yerine dağılmış durumdadır. Fakat başkent Londra ve Güney İngiltere’de bulunan Bournemouth ve Brighton öne çıkmaktadır. Oxford ve Cambridge gibi üniversite kentleri de dil okulları bakımından gelişmiş şehirler arasında yer alır. Tabi ki bu şehirler arasında en çok tercih edileni Londra’dır. İngiltere’nin başkenti olan bu şehir yaşam, ulaşım, gelişmişlik ve turistik açıdan tercihler arasında ilk sırada yer alır. Londra’nın bu artıları yanında pahalı bir şehir olduğu unutulmamalıdır.

İngiltere içinde şehirler arasındaki mesafeler seyahat etmek için yakındır ve toplu taşıma ağı çok gelişmiştir.

İngiltere dil okulları dillerinin anadili olması sebebiyle İngilizceyi en çabuk ve doğru bir şekilde öğrenilmesi için en doğru adrestir.

İngiltere her yıl binlerce öğrenciye dil eğitimi vermektedir. İngiltere’nin tarihi geçmişi, gelişmiş durumu ve turistik cazibesi de öğrencilerin bu ülkeyi seçme nedenleri arasında yer alıyor. İngiltere dil okullarında eğitim gördüğünüz zaman ayrıca ülke kültürünü öğrenme ve Britanya Adası’nı gezme şansını yakalayacaksınız.
İngiltere’de kullanılan para birimi İngiliz Sterlinidir. İngiltere’ye Türkiye’den ortalama 4 saatlik uçak yolcuğu sonrasında gidilebiliyor.

İngiltere’de Dil Okulları Eğitim Sistemi

İngiltere’de dil okulları eğitim sistemi içinde Genel İngilizce, İş İngilizcesi, Hukuk İngilizcesi, IELTS Hazırlık ve Yönetici İngilizcesi seçenekleri vardır.

İngiltere’de dil okulları eğitim sistemi içinde haftalık ders programları vardır. Haftalık olarak 15 ve 35 saat aralığında seçilen ders programları vardır. Kısa süreli bir eğitim programı seçecekseniz haftada 25-35 uzun süreli bir program seçecekseniz de haftada 15-20 ders saatli programlar idealdir. Kurs tarihleri çok esnektir ve her pazartesi yeni bir kurs dönemi başlayabilmektedir. Sınıflardaki öğrenci sayıları da 8 ila 16 arasında değişiyor.

İngiltere’de dil okulları sabah ve öğleden sonra eğitim vermektedir. İki seçenek arasında ders kalitesi ya da kullanılan ders materyalleri bakımından bir fark bulunmamakla beraber öğleden sonraki ders programları daha ucuzdur.

İngiltere dil okulları öğrencilerinin daha iyi zaman geçirmeleri için ücretli-ücretsiz birçok aktivite yapmaktadır. Öğrenciler bu aktivitelere katılarak hem pratik yaparak dil seviyelerini yukarı çekerler hem de İngiltere’de kaldıkları zaman zarfında eğlenceli zaman geçirirler. Dil eğitimi için İngiltere’yi seçmeyi düşünen öğrencilerin dil okulu seçimlerinde bu gibi detaylara da bakmaları önemlidir.

İngiltere Dil Okulları Konaklama

İngiltere Dil Okulları için giden öğrenciler genelde aile yanında konaklama seçeneğini tercih ediyorlar. Bu seçeneğin tercih sebebi kaldıkları evlerde aileler ile beraber pratik yapma olanaklarının olmasıdır. Aile yanı konaklama türünde ayrıca yemek de olduğu için öğrenciler bu türü tercih etmektedir. Bu şekilde İngiltere kültürünü de öğrenmiş oluyorlar.
İngiltere Dil Okulları ayrıca yurt olanağı da sağlamaktadır. İngiltere’deki dil okullarının birçoğu kendilerine ait müstakil binada yurt imkanı da veriyor. Büyük kentlerde bulunan dil okulları öğrencileri yoğun olduğu zaman özel yurtları da önermektedir. Bu yurtlar genelde tek ya da çift kişilik odalarda yemek yapma imkanı da sunar.
Bu konaklama seçeneklerine ek olarak yurtların az olduğu şehirlerde dil okulları öğrenci evi denilen ufak yurt imkanları sağlamaktadır. Bu yurtlar aslında müstakil evlerin yurtlara dönüştürülmüş halidir. Bu evlerde banyo, mutfak ve lavabo ortak kullanım alanlarıdır.

Yaşam Koşulları
İngiltere Dil okulları için İngiltere’ye giden öğrencilerin unutmaması gereken şey İngiltere’nin pahalı bir ülke ve para biriminin (İngiliz Sterlini) bizim paramıza göre çok değerli olduğudur. Bunun dışındaki harcama maliyetleri tamamen öğrencinin yaşam standardı ve özel harcamalarına göre değişir.

İngiltere Dil Okulu Fiyatları

İngiltere dil okulu fiyatları birçok etkenle birleşip farklılık gösterebilir. Dil okulu için karar vermeden önce kaç haftalık bir kurs seçimi yapılacaksa öne göre araştırmalar yapılmalıdır. Dil okullarının fiyatları haftalık olarak belirlenir.

4, 8, 12, 16, 20, 24, 36 haftalık dil okullarının fiyatları 1000 ve 10000 İngiliz Sterlini arasında değişmektedir.

İngiltere dil okulları verdikleri fiyatlara birçok şeyi dahil etmektedir. Bu dahil olan şeylerin iyice araştırılması ve kararın ondan sonra verilmesi önemlidir. Fiyatların içinde konaklama, ders materyalleri, danışmanlık hizmeti, eğitim sürecinde verilecek ülke içi yerel destek ve yeme-içme gibi avantajlar olabiliyor.

İngiltere dil okulları yorumları

Dil okulu için İngiltere'ye giden öğrenciler dönüşlerine hep mutlu olarak dönmektedir. Bu mutlulukları tavsiye olarak da diğer öğrencilerle paylaşmaktadır. İngiltere'nin tarihi ve gelişmiş ülke olması, gezilecek birçok yerlerinin olması da orada eğitim alan öğrencilerin eğitim süresini iyi geçirmesine yardımcı oluyor. Bu sebeplerden sonra da İngiltere dil okulları yorumları da genellikle olumlu oluyor. İngiltere dil okullarının eğitim kalitesi de dünya genelinde bilinen iyi bir eğitim seviyesine sahip olduğu için gidip eğitim alan ve dönen öğrenciler yorumlarını iyi bir şekilde dile getiriyorlar.

En iyi İngiltere Dil Okulları

En iyi İngiltere dil okulları genel olarak büyük şehirlerde konumlanmıştır. Her bütçeye uygun olarak bulunan dil okulları arasında Kaplan International English, St Giles, British, Study Centers, Regent English, EC English, Oxford International English ve CES English gibi okullar vardır. Bu okullar ülkenin en iyi okulları arasında yer alır. Bu okulların bazıları birçok şehirdeki şubeleriyle eğitim vermektedir. İngiltere dil okulları çok iyi bir denetimden geçtiği için farklı şehirlerde bulunan aynı okulların şubeleri aralarında fark yoktur.

İngiltere dil okulları arasında ücret olarak bazı okullar diğerlerin göre daha uygundur. Genellikle tek şubeli lokal olan bu okullar arasında Interactive English, The English Studio, Westbourne Academy ve Malvern House gibi okullar yer alır. Fakat bu daha düşük ücretli okullardaki eğitim kalitesi de baya yüksektir. Akıllara da ucuz olduğu için başka anlamlar gelmemelidir.

İngiltere Dil Okulu Vizesi

İngiltere dil okulu vizesi diye bir tür vize bulunmamakla beraber İngiltere'de eğitim almak için vize alma zorunluluğu vardır. Bu hangi tür eğitim olursa olsun geçerli bir durumdur. Öğrenci olarak gidecek herkes öğrenci vizesine başvurmalıdır. 2 çeşit öğrenci vizesi vardır.

Öğrenci Vizesi: Bu tür öğrenci vizesinin süresi 6 aydır ve süre bitiminde kesinlikle uzatılmamaktadır ve süre bitiminden önce ülkeden ayrılmaları zorunludur. Bu vize ile İngiltere'ye giden öğrencilere çalışma izni verilmez.