İngiltere Vizesi Başvurularında Yapılan Değişiklikler

İngiltere vizesi başvurularında yapılan değişiklikler hakkında bilgi vermek gerekirse; İngiltere Devleti Haziran 2021 tarihinden itibaren Türkiye’yi kırmızı listeye aldılar. Bunun anlamı trafik ışıklarındaki gibi kırmızı listede olan ülkelere Covid 19 salgını sebebiyle yüksek risk taşıdıklarından dolayı seyahat edilmesi yasaklanmıştı. Kırmızı listede bulunan ülkelerde yaşayanlar İngiltere’ye direkt olarak seyahat edemiyorlardı. Sadece İngiltere vatandaşları ya da İngiltere’de oturum izini olanlar İngiltere’ye seyahat edebiliyorlardı. İngiltere vizesi olan kişiler İngiltere’ye gittiklerinde 10 gün Karantinada kalmaları gerekiyordu. Ülkeye gitmeden 72 saat önce PCR testi yaptırmaları gerekiyordu. Ülkeye giriş yaptıktan sonrada 2. ve 8. günü PCR testi isteniyordu. Bu Karantina süresini yaşamak isteyenler Yeşil listede olan bir ülkede 10 gün kalıp 11. günü İngiltere seyahat ediyor, Karantina sürecini yaşamıyorlardı. Bundan dolayı Türkiye’deki İngiltere Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği kısa süreli vize başvurularını kabul etmiyorlardı.

İngiltere Devleti, Türkiye'yi 22 Eylül tarihi itibariyle seyahat sonrası zorunlu olan otel karantinası gerektiren "kırmızı listeden" çıkarttı. Uluslararası seyahat kısıtlamalarını ise 4 Ekim itibariyle tamamen kaldırdı. İngiltere Devletinin yüksek risk taşıyan ülkeler için uyguladığı “trafik ışıkları sistemini” kaldırması sonucunda Türkiye vatandaşları için Karantina zorunluluğu kaldırıldı. İngiltere Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği yeniden turistik, ticari, aile ziyareti başvurularını almaya başladı. Bu yasağın bitmesi sonucunda uzun süredir başvuru yapamayan yolcuların hepsi birden başvuru yapmak isteyince İngiltere Başvuru Merkezlerinde yoğunluklar oluştu.

İngiltere vize başvuruları için yakın tarihe randevu bulma sorunu yaşanmamasına rağmen yapılan vize başvuruları 21 günde sonuçlanmaktadır. Bu sürecin uzunluğu yakın tarihte seyahati olanları zor duruma düşürmektedir. Daha önce kısa süreli vizeler için uygulanan hızlandırma hizmetleri; Super Priority Visa Service (1 günde sonuçlanan Super Ekspres vize) ve Prority Visa Service (5 iş gününde sonuçlanan ekspres vize) uygulamaları yapılamamaktadır. Sadece Tier 2 vizesi,Tier 4 vizesi ve Tier 5 vizesi başvuruları için hızlandırma servis ücreti ödeyerek alınabilmektedir.

İngiltere vizesi için form doldurulmalı

İngiltere vizesi başvurularında yapılan değişiklikler eşliğinde vize başvurusunda bulunabilirsiniz.